Середа, 12/05/2021, 4:17 AM
Вітаю Вас Гість | RSS

ЧАПЛИНСЬКИЙ НВК

Меню сайту
Міні-чат
200
Новини
Статистика

Всього онлайн 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Поради психолога

Як привчити дитину до дисципліни

Одна з фундаментальних цілей виховання – навчити дітей самодисципліни. Деякі батьки вважають, що запорукою ефективної дисципліни є покарання. Але якщо мами й тати вивчать і будуть застосовувати наведені нижче поради, такі явища, як крики та шльопанці, зникнуть, і між батьками та дітьми встановляться теплі й довірливі стосунки.

Керівні принципи стосунків батьків і дітей

 • Постарайтесь регулярно знаходити час для того, щоб весело проводити його з вашою дитиною.
 • Батьки ніколи не повинні суперечити один одному в питаннях, що стосуються дисципліни, у присутності дітей.
 • Ніколи не віддавайте дитині розпорядження, якщо не можете проконтролювати їх виконання.
 • Будьте послідовними, тобто винагороджуйте або карайте за певний прояв поведінки одним і тим же способом на постійній основі.
 • Узгодьте, який прояв поведінки є бажаним і небажаним.
 • Домовтеся про те, як реагувати на небажаний прояв поведінки.
 • Як можна більш ясно донесіть до дитини, чого вона повинна очікувати, якщо проявить небажану поведінку.
 • Доступно поясніть, що є небажаною поведінкою. Недостатньо сказати «У твоїй кімнаті безлад». Безлад треба визначити конкретно: «Ти залишив брудний одяг на підлозі, брудні тарілки на столі й не застелив ліжко».
 • Після того як ви заявили про свою позицію, а дитина їй чинить опір, припиніть її відстоювати. Просто викладіть позицію ще раз, а потім перестаньте відповідати на заперечення.
 • Зверніть увагу на поступові зміни в поведінці. Не слід очікувати занадто багато. Заохочуйте поведінку, яка наближається до бажаної мети.
 • Пам'ятайте, що ваша поведінка є моделлю поведінки ваших дітей.
 • Якщо один з батьків проводить з дитиною виховну бесіду, а інший у цей момент входить у кімнату, другий з батьків не повинен втручатись у виховний процес.
 • Винагороджуйте бажану поведінку словесно, підбадьорливими дотиками або чимось матеріальним, таким як іграшка, їжа або відвідування зоопарку.
 • Обоє батьків повинні нести рівну частину відповідальності, що стосується дисципліни дитини.

Три підґрунтя ефективного виховання

Дисципліна повинна бути:

 • Непохитною. Наслідки небажаної поведінки необхідно чітко сформулювати, а потім неодмінно реалізувати у випадку її виникнення.
 • Справедливою. Покарання мусить відповідати неслухняності. Крім того, у випадку повторення проявів негативної поведінки наслідки повинні вказуватися заздалегідь, щоб дитина знала, чого очікувати. Суворе покарання не є необхідним. Простий штраф у вигляді заборони на ігри протягом певного часу може бути цілком ефективним, якщо він використовується послідовно щоразу, коли має місце прояв небажаної поведінки. Крім того, винагороджуйте дитину за періоди часу, такі як частина дня або цілий день, коли дитина не заслужила жодного штрафу чи отримала всього лише одне зауваження.
 • Дружньою. Коли ви кажете дітям, що вони поводились неправильно або попереджуєте їх про небажану поведінку, використовуйте дружній, але непохитний стиль спілкування, нехай вони знають, що у випадку порушення домовленості отримають «спільно узгоджений» штраф. Попросіть їх подумати та згадати, що вони повинні робити інакше, щоб у майбутньому уникнути небажаних наслідків. «Ловіть» їх на позитивному й заохочуйте за відповідну поведінку.

Модель стосунків батьки-наставники

 • Постарайтесь побачити себе в ролі наставника своїх дітей. Демонструйте їм у деталях, як би ви хотіли, щоб вони поводились. Допоможіть їм підтримкою поряд з конструктивною критикою.
 • Замість того щоб казати дітям, що не треба робити, навчіть і покажіть їм, що вони повинні робити.
 • Коли діти роблять щось добре, використовуйте похвалу, яка містить деталі. Скажіть: «Мені подобається, як ти ____, коли ти ____». Будьте конкретними.
 • Допоможіть дитині навчитись виражати словами те, що вона відчуває. Скажіть: «Ти, здається, засмучений», «Як ти себе почуваєш?», «Ти виглядаєш, як ніби гніваєшся через те, що ____», «Твої почуття абсолютно виправдані».
 • Спробуйте побачити ситуацію очима ваших дітей. Уважно прислухайтесь до них. Постарайтесь уявити психологічну картину того, як це буде виглядати для них.
 • Використовуйте м'який, упевнений тон голосу, щоб переспрямувати їхній настрій, коли вони засмучені.
 • Будьте уважним слухачем. Використовуйте зоровий контакт. Фізично опускайтеся до рівня маленьких дітей. Не переривайте їх. Ставте відкриті запитання, а не ті, на які можна відповісти «так» чи «ні». Повторіть їм те, що ви від них почули.
 • Переконайтесь у тому, що діти розуміють ваші вказівки. Попросіть їх повторити сказане.
 • По можливості дайте дітям вибрати, коли і як виконати ваше прохання.
 • Придумайте невербальний знак (жест), який буде повідомляти дітям про те, що вони поводяться невідповідним чином і повинні змінити свою поведінку. Це допоможе їм відповісти на ваше прохання й не засмутить їх.

Використання винагороди в позитивному вихованні

 • Завжди, коли це можливо, намагайтесь використовувати винагороду або похвалу, щоб мотивувати дитину покращити свою поведінку.
 • Для дітей молодшого віку можете використовувати «правило бабусі». Скажіть: «Коли ви підберете весь свій одяг, можете йти гратись». Переконайтеся, що ви використовуєте слово «коли», а не «якщо».
 • Об'єднуйте винагороду зі штрафами у випадку серйозних порушень. Скажіть: «Щоразу, коли ти ____, ти будеш позбавлений ____. Якщо ти весь день (півдня тощо) проведеш без зауважень, ти отримаєш нагороду у вигляді ____».

Застосування цих практичних порад повинно допомогти батькам набути навичок виховання дітей у віці від малюків до підлітків у питаннях самодисципліни, заохочення дітей для позитивного сприйняття самих себепокращення комунікації й побудови позитивних стосунків.

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ІЗ ТРУДОВОГО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ

·         Не позбавляйте дитину посильної для неї праці.

·         Ви хочете, щоб ваша дитина допомагала вам удома,  - «не відганяйте» дитину від себе, коли вона вам хоче допомогти, навіть якщо вона вам «заважає».

·         Ви хочете, щоб ваша дитина була чуйною, добрим товаришем і вірною іншому - створіть умови, коли б вона трудилась разом з іншими й училась допомагати людям.

·         Ви хочете, щоб ваша дитина була розумною, освіченою, - привчайте її щодня виконувати посильні вимоги в розумовій праці.

·         Ви хочете, щоб ваша дитина дотримувалась гігієни розумової праці - формуйте навички виконання режиму в навчальному навантаженні, повноцінному відпочинку, фізичній праці, достатньої рухової активності.

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ПРО ТЕ, ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД ПРАВОПОРУШЕНЬ

·         Дитина має право бути самою собою. Не порівнюйте її з іншими.

·         Дитина має право зробити свій вибір. Не командуйте нею, не принижуйте.

·         Дитина має право на помилку. Вона справиться з труднощами, якщо ви допоможете їй. Не загрожуйте й не залякуйте її.

·         Дитина має право бути потрібною. Не обвинувачуйте її в тому, що в дорослих багато проблем.

·         Дитина має право бути доброю. Не критикуйте дитину. Допомагайте дитині думати про себе добре.

·         Дитина має право бути улюбленою. Навчіть дитину любити себе й інших.

·         Просто любить її за те, що вона є!

·         Дитина має право на життя. Вселяйте в дитину віру, надію, оптимізм!

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ В ОХОРОНІ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ

·         Уважно подивіться на свою квартиру, двір, у якому грають діти, з точки зору безпеки для їхнього життя та здоров'я.

·         Визначте з дитиною місце та види ігор у дворі. Не дозволяйте дітям розпалювати у дворах багаття, користуватись піротехникою. Поясніть, що може призвести до травми.

·         Не дозволяйте дітям гратися з бродячими кішками та собаками. Тварини можуть бути хворими, це призведе до серйозних захворювань.

·         Навчіть дитину, як треба поводитися зі сторонніми людьми. Поясніть, що їй не можна брати солодощі, подарунки, заходити в чужі квартири, підвали, когось кликати.

·         Звертайте увагу на друзів своєї дитини, але сильно не опікуйте її. Дайте відчути дитині, що вона - особистість, у неї є право на своє «Я».

·         Ставтесь до дитини з довірою, будьте щирі з нею, і ви будете знати про все, що з нею відбувається.

 

Як виховати в дітях чесність

 

 

 

Порада 1. Вірте вашій дитині.

 

Як правило, діти на довіру відповідають довірою, а якщо їх обдурять не зрозуміють цього. Хай дитина відчуває і знає, що ви йому вірите. Пусть ребенок знает и чувствует, что вы ему вірите

 

Порада 2. Поясніть, що на правді тримається світ, на дитячій мові - вона корисна.

 

Люди живуть у злагоді, якщо довіряють один – одному.

 

Порада 3. Не створюйте ситуації для обману.

 

Уникайте двояких запитань, коли легше сказати неправду, чим правду.

 

Порада 4. Не вчиняйте принизливих допитів.

 

Порада 5. Винагороджуйте правдивість.

 

Якщо ваш малюк зізнався вам, то покажіть йому свою радість : «Я радію від того, що ти чесна людина, тому що ти сказав ПРАВДУ».

 

Порада 6. Показуйте приклад чесності.

 

Чи просите Ви відповідати по телефону, що вас немає вдома ?

 За своєю прородою діти чесні. А обман дітей ми провокуємо самі. Спочатку - провокуємо, а потім, якщо дитині раз за разом вдається уникати неприємностей завдяки своїм "казочкам", вони звикають брехати.

 

Як ми це робимо ?       

 

Найтиповіший спосіб - поставити дитину в ситуацію, коли їй потрібно вигадувати, придумувати казки для батьків. Можливо, у дитини великі неприємності, такі, що одному не справитися ? Чому вона про це не говорить ? Можливо, не моє надії на ваше розуміння, допомогу ? Соромиться ? Не довіряє ? Боїться ? Вона буде шукати допомоги в іншому місці ? А чи знайде ?

А якщо знайде – то яку ?

Як видно, дитяча брехня небезпечна не тільки тим, що вас вводить в оману, а й тим, що дитина відсторонюється від вас ! А це свідчення того, що дитина сумнівається у вашій безумовній любові !

 

Дитина чесна зі своїми батьками тільки тоді, коли :

 

1.    Довіряє їм

2.    Не боїться їх гніву чи осуду

3.    Впевнена, щоб не сталося його не принизять як особистість

4.    Обговорювати будуть не її, а вчинок, який потрібно виправити

5.    Допоможуть, підтримають, коли їй погано

6.    Дитина твердо знає, що ви на її боці

7.    Впевнена, якщо накажуть, то мудро, справедливо, в дітей, взагалі, сильно розвинено почуття справедливості, вони зневажають тих, хто її не проявляє - і деспотів, і занадто м’яких !

 

Маленька брехня, помножуючись, породжує велику недовіру. Із зникненням довіри, повільно руйнується бузумовна любов !

 

Дитина розуміє : є умови за яких мене будуть любити.

 

Любов для неї стає іншою - обумовленою.

 

Якщо ви спіймали свою дитину на брехні, не поспішайте її звинувачувати. Запитайте себе : «Чому вона не каже мені правду ?» А що погляньте на дитину як у дзеркало. Що посієш – те й пожнеш !

 

Далі перераховані ознаки того, що дитина говорить вам неправду. Але ще раз вам нагадуємо, що це не причина її звинувачувати. Це причина задуматися : в які умови ви ставите свою любов ? Що потрібно зробити, щоб повернутися первинної, безумовної любові ?

 

Отже, вас повинно насторожити, якщо дитина, розповідаючи щось, або відповідаючи на ваше запитання :

 

1.    Намагається не дивитися вам в очі

2.    Починаючи щось говорити, підносить руку до роту, в малят цей жест явний, у старших менш виразний- торкається

3.    Потирає очі

4.    Часто покашлює під час розмови

5.    Потирає підборіддя, виски

6.    Несвідомо торкається носа

7.    Посмикує мочку вуха

8.    Почісує шию, відтягує комірець

9.    Тримає руки в карманах, бажаючи щось приховати .

Пам'ятка для батьків 1

Пам'ятка для батьків 2

 

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ

 

Шановні батьки! Давайте вчитися виховувати наших дітей, пізнавати те, чого ми не знаємо, знайомитись з основами педагогіки, психології, права, якщо насправді любимо своїх дітей і бажаємо їм щастя. Ці рекомендації допоможуть вам швидше набути батьківської мудрості.

      

 

Шановні батьки, виховуйте дітей так, щоб в один чудовий день почути:

 
 
Пошук
Календар
ЧАС
Останній дзвоник
Друзі сайту